Nasıl İşitiriz ? - Adres İşitme | Bursa

Nasıl işitiriz?

İşitme sistemi anatomisi

İşitme sistemi, periferik işitme sistemi ve santral (beyin) işitme sistemi olmak üzere 2 bölümde incelenir.

 

Kulak; dış,orta ve iç kulak olmak üzere üç bölümden oluşur.

a)      Dış kulak

Dış ortamdan gelen ses dalgalarının karşılaştığı ilk organ kulak kepçesidir.kulak kepçesi  önden gelen sesleri yükseltirken,arkadan gelen sesleri azaltma (inhibasyon) görevi yapar.sesleri toplamakla görevli olan kulak kepçesi gelen sesleri dış yoluna iletir.dış kulak yolu ses dalgalarını kulak zarına ileten bir yol ise de, bir rezonatör olmasından kaynaklı  sesleri  3000-4000 Hz’lerde yaklaşık 12 db yükselterek kulak zarına iletir.

b)orta kulak

Orta kulak, kulak zarı ve iç kulak arasında yer alan ve kemikçik bir zincir oluşturarak akustik (ses) enerjinin kulak zarından iç kulağa geçmesini sağlayan 3 kemikçikten meydana gelmiştir. Bunlar,malleus(çekiç), inkus (örs), stapes(üzengi)’tir. Sesin orta kulaktan iç kulağa trasferinde, ses enerjisinin hava ortamından sıvı ortama geçmesinden kaynaklı yaklaşıp 30 db’lik bir kayıp meydana gelir. Zardan elde edilen titreşimler; çekiç,örs,üzengi vasıtasıyla yükseltilerek (yüzey alan teorisi ve kaldıraç teorisi) bu kayıp giderilir ve  oval pencere vasıtasıyla ses iç kulağa iletilir.

c)iç kulak

Oval pencerede sonlanan kemikçiklerde beliren titreşimler, vestibuler kanaldaki sıvıya basınç değişiklikleri şeklinde iletilir. Vestibuler kanaldaki basınç değişiklikleri, doğrudan membranöz kokleaya aktarılır. Bu aşamada membranöz kokleadaki baziler membranın üstünde konumlanmış olan Corti Organı, basınç değişikliklerini sinirsel uyarıma dönüştürür ve uyarılar işitme siniri ve diğer sinirler yoluyla beyne iletilir.sesin burada sentez ve yorumlanması ile işitme gerçekleşmektedir..

logo-grey

Adres İşitme Cihazları Merkezi, "Duyma ve anlamada sıkıntı çeken ve zorluk yaşayan insanların, yaşamlarını kolaylaştıran ve hayata tutunmalarına destek olan yüksek ve yararlılığı bilimsel olarak kanıtlanmış teknolojiden yararlanmaları için çaba harcıyor."

Merkez

Kuruçeşme Mah.Altıparmak Cad.No:49/2
Osmangazi / Bursa

Telefon : +90 (224) 223 2030

GSM : +90 (541) 632 4992

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.bursaadresisitme.com

Şube

Alacamescit Mh. İnönü Cd. No:21/A
Osmangazi / Bursa

Telefon : +90 (224) 221 1011

GSM : +90 (544) 433 8858

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.bursaadresisitme.com