İşitmenin Önemi - Adres İşitme | Bursa

İşitmenin önemi

İşitmenin insan hayatında çok önemli rolü vardır. İletişim ve insanlarla diyalog hayatın ilk gününde başlar ve devam eder. İnsanlar bu diyalogla gelişir ve olgunlaşır. Zeka gelişimi, İnsan eğitimi,İnsanların kendilerini ifade etmeleri ve çevreleri ile sosyal ilişkiler kurmaları  ancak diyalog ile mümkündür. Dolayısıyla duymayanın zekâ gelişim derecesi yaşıtlarına göre düşüktür. Görmeyen ile kıyasladığımızda görmeyen insanlarla devamlı iletişim hâlinde olduğu için zekâ gelişimi normal sürecini tamamlayabilir.

            Eğitim sürecini tamamlayarak profesör ve bilim adamı olan dünyada binlerce insan vardır. Ancak çok ileri derecede işitme kaybı olan kişilerin bu şansı oldukça düşüktür. Kıyaslandığında işitme kayıplı bireyin, insanlarla beraber yaşasa dahi insanlardan izole ve uzakta; görmeyen ise görmese dahi insanlarla beraber yaşamaktadır. ımmanuel kant’ın  ‘’Görmemek insanı eşyadan ayırır,duymamak insanı insandan ayırır.’’ Sözüde işitmenin önemini belirtmektedir. İnsanlarla diyalog yokluğu, çevre ile iletişim, evrenin doğal ve nazik sesleri, annenin yavrusunun sesini veya çocuğun annesinin babasının seslerini duymaması kadar kötü ne olabilir. Toplum içinde yaşayıp da toplumla olmayan, aktivitelerine katılamayan insanlarda ciddi psikolojik hastalıklar görülecektir. Bu nedenle işitme sorunu ciddiye alınmalı ve zamanında müdahale edilmelidir.

logo-grey

Adres İşitme Cihazları Merkezi, "Duyma ve anlamada sıkıntı çeken ve zorluk yaşayan insanların, yaşamlarını kolaylaştıran ve hayata tutunmalarına destek olan yüksek ve yararlılığı bilimsel olarak kanıtlanmış teknolojiden yararlanmaları için çaba harcıyor."

Merkez

Kuruçeşme Mah.Altıparmak Cad.No:49/2
Osmangazi / Bursa

Telefon : +90 (224) 223 2030

GSM : +90 (541) 632 4992

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.bursaadresisitme.com

Şube

Alacamescit Mh. İnönü Cd. No:21/A
Osmangazi / Bursa

Telefon : +90 (224) 221 1011

GSM : +90 (544) 433 8858

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.bursaadresisitme.com