Kulak Kalıpları ve Önemi - Adres İşitme | Bursa

Kulak Kalıpları ve Önemi

         Kulak kalıbı; işitme cihazı ayarlandıktan sonra cihazdaki akustik sinyali kulak zarına ulaştırmak için bir araçtır. İşitme cihazı ne kadar iyi ayarlanırsa ayarlansın eğer kişinin kulağına uygun kalıp yapılmazsa memnuniyet sağlanamaz. Bu yüzden kalıp yapılırken işitme kaybının tipi, derecesi, konfigürasyonu ve kullanıcının yaşı göz önünde bulundurulmalıdır.

         Genelde piyasada sert ve biopar olmak üzere 2 çeşit kalıp malzemesi kullanılır. Çocuk ve yaşlılarda biopar, genç ve orta yaşlılarda ise sert kalıp tercih edilir. Sağlık açısından sert kalıp daha iyidir.

        Gelişim durumuna göre, bebeklerde kalıp  3 ayda bir değişmeli, çocuklarda 6-8 ayda bir, yetişkinlerde ise yılda bir kere değiştirilmelidir.

Kalıplar işitme kaybının derecesine göre kısa kanal, uzun kanal ve değişik modellerde yapılmalıdır. Feedback yapmadığı sürece mümkün olabildiği kadar ventilasyon açılmalıdır.

Ventilasyonun akustiğe etkisi;

  • Tıkanıklığı engeller.
  • Dış kulak yolunu havalandırır.
  • Cihazdan gelen kalın sesi bastırır.
  • İşitilebilir seslerin doğrudan kulak zarına ulaşmasını sağlar.
  • Direksiyonel mikrofonun etkisini azaltır.
  • Ventin çapı büyüdükçe kulak kanalı rezonansı doğal özelliğine kavuşur.

 

 

Çeşitli kalıp modelleri:

Kalıp temizliği;

Kanal içi kalıp

Kanal içi İşitme cihazı kalıbı  her gün temizlenmeli, filtre kontrol edilmelidir.

 

Kulak arkası kalıp:

Sert kalıp, biopar vb. kulak arkası kalıplar günlük temizlenmeli, gerekirse kulak kalıbını temizlemek için suda eriyen özel yapılmış temizlik tabletleri kullanılmalıdır.

1.     Önce kalıbı cihazınızdan ayırınız.

2.     Kir varsa, fırça veya yumuşak bir havlu ile  temizleyin

3.     Kalıbı suyun altında temiz yıkayın

4.     Kalıbı iyi kurutun, hortumun kuruduğuna emin olunuz. Çünkü hortumda kalan bir damla su dahi, hem duymanızı engelleyecek hem de cihazını bozacaktır. En doğru olanı hortumu pompa ile temizlemektir.

 İşitme cihazınızı hiç bir zaman yıkamayınız.

 

 

        

 

logo-grey

Adres İşitme Cihazları Merkezi, "Duyma ve anlamada sıkıntı çeken ve zorluk yaşayan insanların, yaşamlarını kolaylaştıran ve hayata tutunmalarına destek olan yüksek ve yararlılığı bilimsel olarak kanıtlanmış teknolojiden yararlanmaları için çaba harcıyor."

Merkez

Kuruçeşme Mah.Altıparmak Cad.No:49/2
Osmangazi / Bursa

Telefon : +90 (224) 223 2030

GSM : +90 (541) 632 4992

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.bursaadresisitme.com

Şube

Alacamescit Mh. İnönü Cd. No:21/A
Osmangazi / Bursa

Telefon : +90 (224) 221 1011

GSM : +90 (544) 433 8858

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

www.bursaadresisitme.com